Flinga

Tillhör teman:

Genom att välja utbildningsprogram ser du förutom de allmänna anvisningarna också utbildningsprogrammets eventuella egna innehåll.

Alternativa verktyg för Flinga

Universitetet har tyvärr tvingats upphöra med användningen av Flinga. Läs mer från Flamma

Det finns för närvarande ingen produkt i universitetets portfölj som är fullt jämförbar med Flinga. Vid val av ersättare är det viktigt att se till sina egna behov och välja det alternativ som passar bäst. Nedan har vi samlat några alternativ och förklarat vilken typ av användning de kan vara bäst lämpade för.  

Presemo:  

Om du vill anordna en enkel anslagstavla, omröstning eller opinionsmätning även för en större mängd av deltagare kan Presemo, som har använts på universitetet under lång tid, vara det enklaste alternativet. Det går även bra att delta i Presemo-sessioner via mobiltelefonen. Inloggning krävs inte så Presemo lämpar sig bra för evenemang med t.ex. deltagare utanför universitetet.  Det finns ingen egentlig whiteboardvy i Presemo. 

I Presemo arbetar du med tre vyer (control, web och screen), vilket kan verka lite annorlunda till en början. Det är därför bra att öva på arbetsflödet på sin egen dator innan. Det är bra att öppna tre flikar i webbläsaren och testa dessa vyer i praktiken. Användningen av Presemo kan göras ännu enklare om du har två enheter. Du kan till exempel öppna Control-vyn på din egen bärbara dator och visa svarsvyn (Screen) på en projektionsskärm i klassrummet med hjälp av klassrumsdatorn.    

Microsoft Whiteboard:  

I Microsoft Whiteboard måste deltagarna vara inloggade på ett universitetskonto, vilket gör det lite krångligare och utesluter deltagare utanför universitetet. Detta alternativ lämpar sig bäst för intern användning inom universitetet, till exempel som en del av en Teams-kanal. Det här alternativet verkar göra det möjligt att bygga sessioner som åtminstone delvis ser ut att likna Flinga Wall och Whiteboard.

Zoom Whiteboard:  

Zooms egen Whitenboard är bäst lämpad för distansundervisning med Zoom. Whiteboardtavlor kan skapas på förväg i Zoom-applikationen och sedan öppnas under mötet för deltagarna. De funktioner som finns tillgängliga på whiteboardtavlan är ganska omfattande och mycket lika de som finns på Miro. Zoom whiteboardtavlor kan också användas utan ett distansmöte genom att dela dem med deltagarna via en länk.

Miro:  

Miro har en mycket omfattande uppsättning funktioner för whiteboarding och kan användas för en mängd olika tillämpningar. Miro är dock utformat mer som ett faciliteringsverktyg, och har således en hel del överflödiga funktioner ur undervisningssynpunkt samt en betydligt högre tröskel för att ta i bruk tjänsten. Användningen av Miro kräver också lite övning från deltagarens sida för att det ska fungera smidigt.  

Tjänsten är tydligt utformad för att främst användas på datorer och surfplattor. Detta kan vara problematiskt i vissa undervisningssituationer. Till exempel fungerar röstning och att skriva på klisterlappar för närvarande (december 2024) inte korrekt i smartphones webbläsare. Genom att installera Miro-appen på din telefon kommer du att kunna använda dessa funktioner lättare.  

I Miro kan deltagarnas redigeringsrättigheter inte begränsas. Alla har samma redigeringsrättigheter till alla upplåsta objekt. Detta är något att vara medveten om när du planerar din användning.   

Om du har problem med att logga in i Miro kan du kontakta universitetets Helpdesk. Vid behov kan de skicka en inbjudan till dig för att få tillgång till ditt Miro-konto på universitetet.  

Färdiga mallar för Miro

I ett försök att underlätta ibruktagningen av Miro har vi skapat två färdiga mallar (MIRO WALL och MIRO WHITEBOARD) under universitetets Miro-licens, som gör det lite enklare att testa tjänstens lämplighet för den egna undervisningen. När du har loggat in på universitetets Miro-konto enligt anvisningar från Helpdesk hittar du dessa mallar bakom knappen Explore Templates. Universitetets egna mallar finns samlade under avsnittet CUSTOM TEMPLATES. Nedan hittar du länkar till hjälpvideor om hur du använder mallarna: 

Instruktionsvideo för MIRO WALL-mall (på finska):
https://www.helsinki.fi/fi/unitube/video/be539166-ce14-4038-bdc6-fe8e42b4c486  

Handledningsvideo för MIRO WHITEBOARD-mall (på finska):
https://www.helsinki.fi/fi/unitube/video/44962095-e4d1-481f-9bac-f8222d59d6ae 

Instruktioner för Flinga

Flinga är en sorts nätbaserad anslagstavla som lämpar sig särskilt väl till exempel för gemensam kunskapsuppbyggnad och aktivering av studerande i undervisningen. Flinga används i webbläsare så den kan används såväl på dator, pekplatta som mobiltelefon, bara man har internetanslutning.

Studerande och personalen vid universitetet har tillgång till Flingas Campus-version som innehåller tre olika verktyg.

  • I Flinga Whiteboard kan man till exempel bygga upp begreppskartor och gruppera meddelanden på önskat sätt.
  • Flinga Wall är en lättanvänd meddelandevägg där avsända meddelanden kan organiseras antingen i ankomstordning eller enligt gilla-markeringar.
  • Activities innehåller korta pedagogiska manus som kan genomföras direkt genom denna funktion. Från aktiviteter kan man även hämta idéer för att planera sina egna sessioner.

Flinga var tillgänglig för alla anställda och studerande vid Helsingfors universitet. Man kunde skapa och administrera Flinga-sessioner med universitetsanvändarnamn via adressen hy.flinga.fi.

Sessionens deltagare styrs till adressen edu.flinga.fi och de ges en sessionsspecifik åtkomstkod som Flinga skapar automatiskt.  I en del mobilenheter ska man först trycka på SEND innan meddelandets skrivfält och de övriga verktygen blir synliga. Detta gäller främst mobiltelefoner. Se video.

Flinga har några tillgänglighetsproblem och det finns inget enkelt sätt att fixa dem. Det största problemet är att skärmläsningsprogram inte fungerar med det ordentligt. Detta måste beaktas vid planeringen av undervisning.

Bruksanvisningar för Flinga

Bruksanvisningar för Flinga i videoformat (på finska):

Mer information och tips om hur du använder Flinga finns i länkarna nedan:

Mera information: undervisningsteknologi@helsinki.fi

Flinga tillgänglighetsutlåtande 

Den digitala tjänstens tillgänglighet och Otillgängligt innehåll (enligt kriterierna i WCAG 2.1) 

Flinga-systemet uppfyller inte tillgänglighetskraven just nu. Det har brister när det gäller tillgänglighet. Tjänsteleverantören har hittills inte hittat lösningar för dem. Det största problemet är att skärmläsare inte fungerar med det. Detta måste beaktas vid planering av undervisning. 

Noterade du brister i tillgängligheten i vår digitala tjänst? Ge respons om tillgängligheten per e-post undervisningsteknologi@helsinki.fi

Tillsynsmyndighet 

Kontakta oss, det vill säga administratören, om du vill påtala brister i tillgängligheten på vår webbplats. Det kan ta 14 dagar innan du får ett svar. Om du inte är nöjd med det svar du har fått eller inte får något svar alls inom två veckor kan du lämna in en anmälan om bristande tillgänglighet till Regionförvaltningsverket i Södra Finland. På regionförvaltningsverkets webbplats finns det beskrivet hur du kan lämna in en anmälan och hur ärendet behandlas. 

Tillsynsmyndighetens kontaktuppgifter:

Regionförvaltningsverket i Södra Finland 

Enheten för tillgänglighetstillsyn 

www.tillgänglighetskrav.fi 

webbtillganglighet@rfv.fi 

telefonnummer växeln 0295 016 000 

Detta tillgänglighetsutlåtande uppdaterades den 10.11.2022.