Zoom fungerar som ett effektivt verktyg i olika undervisningssituationer
I undervisning som förmedlas via Zoom interagerar studenter och övriga deltagare i realtid med varandra, oberoende av var de befinner sig. Kommunikationen i Zoom är dubbelriktad, så användningen av verktyget begränsas inte enbart till förmedling av föreläsningar på distans. Med verktygets hjälp kan läraren aktivt uppmärksamma distansstudenter genom att göra det möjligt för dem att exempelvis besvara en enkät eller bidra med kommentarer samt delta i uppgifter under undervisningen.
Zoom kan vara ett effektivt verktyg i olika undervisningssituationer till exempel på följande sätt:
Undervisning av föreläsningskaraktär. Du kan förmedla undervisningen i den fysiska undervisningslokalen till studenter som deltar på distans och göra det möjligt för dem att interaktivt delta i undervisningen genom att ställa frågor och delta i diskussioner oberoende av var de befinner sig rent fysiskt.
Växelverkan och aktivering. För att åstadkomma en lätt aktivering av studenterna kan du låta distansdeltagarna utnyttja chattfunktionen i Zoom. Du kan också använda dig av funktionerna Yes och No som finns i Reactions-menyn för att göra snabba omröstningar. På det här sättet kan du göra din undervisning mer inkluderande och också distansdeltagarna får göra sin röst hörd.
I grupparbeten kan du dra nytta av Zooms smågruppsrum (Breakout Rooms) tillsammans med distansdeltagarna. Det är för det mesta en god idé att dela in dem som deltar i närstudierna i egna smågrupper och distansstudenterna i egna. Smågrupper som skapats på förhand utanför föreläsningarna kan också samlas på distans med hjälp av Zoom och tillsammans arbeta till exempel med någon uppgift.
Handledning. Det är också möjligt att ha mottagning eller ordna konsultationer via Zoom.
Besök. Gästföreläsare och olika experter kan enkelt bjudas in till lektionen med hjälp av Zoom, utan att de behöver infinna sig på plats. Med hjälp av Zoom går det också att göra virtuella besök till exempel till något ställe som det skulle vara svårt att besöka med en stor grupp på grund av tidsbegränsningar eller begränsad utrymmeskapacitet vid besöksmålet.
Inspelningar. Det är också möjligt att spela in videor med Zoom. Du kan till exempel spara kursens föreläsningsdelar vid hybridundervisning. Sådant material kan exempelvis användas när studenterna repeterar eller varför inte i situationer då studenten inte haft möjlighet att delta i föreläsningen. Inspelningar som gjorts på förhand kan också användas i omvänd undervisning (flipped classroom). Då får studenterna bekanta sig med materialet på förhand, och sedan behandlas det på något sätt under följande möte.
Planering och förberedelser
För att smidigt kunna använda Zoom i undervisningen förutsätts det omsorgsfull planering och att föreläsaren bekantar sig med verktygets egenskaper. Fundera noga på vilka av Zooms egenskaper du använder i undervisningen, hur du hanterar dem och hur användningen av dem stöder undervisningen. Du behöver emellertid inte använda dig av Zooms egenskaper bara för att de finns. Då riskerar undervisningen att bli ett tekniskt tricksande.
Det är bra att på förhand gå igenom hur du utför undervisningens olika skeden i praktiken när du använder Zoom. Det här kan du göra på egen hand genom att använda dig av två eller flera apparater. På den första apparaten ansluter du dig till mötet genom att logga in i Zoom med ditt användarnamn så att du blir värd (host) för mötet. På den andra apparaten ansluter du dig till mötet utan att logga in genom att använda en länk eller mötets id och lösenord. På det här sättet får du se hur de olika skedena ser ut för deltagarna.
På samma sätt som med användning av övrig webbteknik är det viktigt att också beakta studenternas olika tekniska förmågor och tillgången på apparater. Alla studenter kan nödvändigtvis ännu inte använda Zoom på tillräckligt hög nivå. Förklara för dem vilka funktioner du tänker använda och hjälp dem vid behov att komma i gång med att använda Zoom. Med hjälp av tydliga anvisningar kan du säkerställa att alla kan följa med och delta i din undervisning.
Om du i din undervisning använder en av universitetets fysiska undervisningslokaler och de tekniska hjälpmedel som finns där, är det en god idé att bekanta sig med dem i förväg. Då vet du vad som är möjligt att göra i lokalen och kan se till att tekniken fungerar. Med goda förberedelser kan du koncentrera dig bättre på innehållet som du ska förmedla i själva undervisningssituationen. Du hittar mer information om detta i avsnittet om lokaler med teknik som passar för Zoom och tekniken i dessa lokaler.
Zoom i undervisning av föreläsningskaraktär
Zoom möjliggör mångsidig användning av olika undervisningsmaterial. Utöver sedvanliga presentationsbilder kan du dela med dig av till exempel videor eller varför inte webbsidor med anknytning till ämnet som behandlas.
I hybridundervisning är det viktigt att se till att materialet som används syns på samma sätt både för studenterna i klassen och för distansdeltagarna. Lättast gör du det genom att visa innehållet som behandlas med hjälp av Zooms skärmdelningsfunktion (Screen share) också i undervisningslokalen. Då syns samma innehåll garanterat i såväl undervisningslokalen som på distans. Samtidigt kan du följa med om någon av distansdeltagarna ber om ordet eller om det exempelvis kommer in frågor i Zoom-chatten. Det är emellertid en god idé att tänka på vilket innehåll som ska synas under de olika skedena av undervisningssituationen. Om det till exempel kryllar av chattmeddelanden på skärmen hjälper det antagligen inte deltagarna att fokusera på föreläsningsdelen. Det är för det mesta en bra idé att reservera egen tid för frågor och kommentarer.
Om du vill kan du spara föreläsningsdelen på Zoom för senare användning. Inspelningen kan du dela med studenterna via Unitube Lataamo till exempel som en video begränsad till ett visst Moodle-område. Då får bara de studenter som deltar i kursen rätt att titta på inspelningarna på ifrågavarande Moodle-område. Användning av inspelade föreläsningar gör det möjligt för studenterna att gå igenom undervisningsinnehållet i egen takt till exempel när de repeterar innehållet.
Med Zoom är det enkelt att hålla föreläsningar och presentationer där läraren föreläser och studenterna lyssnar. Det är dock en bra idé att fundera på vilka sätt du kan använda för att inkludera element som aktiverar och inkluderar studenterna i undervisningen. Genom sådana element kan du strukturera undervisningen och på det sättet se till att studenterna upprätthåller koncentrationen. När du planerar längre distansföreläsningar räcker det nödvändigtvis inte med att strukturera undervisningen, utan du måste också fundera ut lämpliga ställen för pauser. Reservera tillräckligt med tid för pauserna så att deltagarna hinner avlägsna sig från skärmen, sträcka på benen eller till exempel hämta en kopp kaffe.
I avsnittet nedan går vi igenom olika sätt att aktivera studenterna och stödja växelverkan.
Växelverkan och aktivering i Zoom
När du planerar din undervisning, fundera på vilka aktiverande element du kan inkludera i undervisningen och hur du kan stödja växelverkan under undervisningen. Zoom och några separata plattformar erbjuder mångsidiga alternativ för detta ändamål. När du väljer olika metoder har det också en viss betydelse om det är fråga om distans- eller hybridundervisning.
Det är bra om läraren i början av föreläsningen berättar för studenterna hur de ska gå till väga med exempelvis frågor och kommentarer. Finns det till exempel reserverad tid för gemensam diskussion efter föreläsningsdelen eller önskar läraren att kommentarerna samlas in på en gemensam plattform? Genom att göra så kan du göra undervisningssituationen smidigare.
Vid hybridundervisning är det rätt svårt för läraren att jämlikt uppmärksamma såväl dem som deltar i närundervisningen som dem som deltar på distans. Du kan underlätta situationen genom att planera in tydliga avsnitt för frågor, kommentarer och diskussioner i undervisningen. Då kan du som lärare fokusera helhjärtat på dessa. Om det finns en lärare till på kursen, eller en assistent som valts ut bland studenterna, kan du ge hen i uppgift att följa distansdeltagarnas kommentarer och frågor och sammanställa dessa under föreläsningsdelen.
Vid hybridundervisning är det viktigt att fästa särskild vikt vid de webbplattformar som används för växelverkan och aktivering av studenterna. Det är en god idé att dessa är gemensamma för hela gruppen. Att använda Zooms egna verktyg kan upplevas som besvärligt av dem som sitter i samma lokal, eftersom ljudet kan börja gå i rundgång om flera personer har samma Zoom-möte öppet i lokalen. En enkel lösning på detta är att låta alla deltagare, både i lokalen och på distans, använda en gemensam lätt plattform som är oberoende av Zoom (till exempel Presemo). På plattformen kan du till exempel skapa en gemensam uppgift, enkät eller helt enkelt samla in deltagarnas frågor om dagens tema. På det sättet kan alla studenter, oberoende av sätt att delta, vara aktiva på den gemensamma plattformen. Det skapar sammanhållning på kursen, även om alla inte är fysiskt närvarande i lokalen.
Du kan också skapa enkla omröstningar så att studenterna i klassrummet räcker upp handen och studenterna på Zoom till exempel använder Yes/No-funktionen för att reagera. Det är bra att i förväg berätta för studenterna i undervisningslokalen om du tänker använda webbplattformar under lektionen så att de kan ta med sig en apparat som kan utnyttjas för ändamålet.
Under distansundervisning kan Zooms egna egenskaper utnyttjas mer bekymmerslöst. Du kan skapa enkäter genom till exempel Polls-funktionen.
Distansdeltagarna kan delta i diskussionen antingen via chatten eller, om möjligt, genom att använda mikrofonen och kameran. När du gör upp turordningen för deltagarinlägg är det en bra idé att använda Zooms handuppräckningsfunktion för distansstudenternas del. Då undviker ni att flera personer pratar samtidigt och var och en får i stället komma till tals i tur och ordning. I en del lokaler kan du under diskussionerna rikta kameran mot publiken så att också distansdeltagarna kan se vilka av personerna i närundervisningen som talar. Du ska dock komma överens med kursdeltagarna om hur kameran används.
Arbete i smågrupper
Undervisningen kan struktureras med hjälp av olika uppgifter som utförs i smågrupper. I Zoom erbjuds egenskapen Breakout Rooms för sådant arbete. Med dess hjälp kan läraren (host) dela in deltagarna i grupper så att varje grupp har sitt eget rum. Vanligtvis används den här egenskapen exempelvis i samband med lätta grupparbeten eller grupper för bikupediskussioner. Det är bra att på förhand reservera en gemensam plattform för arbetet (en delad Powerpoint-presentation) där grupperna till exempel kan sammanfatta sina tankar om temat som behandlas. En gemensam plattform gör det också enklare att gå igenom grupparbetet. Resultatet från arbetet kan vid behov samlas ihop på till exempel kursens Moodle-område och användas under de följande kurstillfällena. Breakout Rooms passar bäst för distansundervisning men kan också användas i hybridundervisning. Smågrupperna kan samlas runt bord i klassrummet medan distansdeltagarna samlas i Zooms smågruppsrum.
Läraren (host) kan besöka grupprummen antingen enligt överenskommet tidsschema eller så kan studenterna bjuda in hen när de behöver hjälp. Om hjälplärare (co-host) deltar i mötet kan de också besöka grupprummen förutsatt att värden (host) i början av mötet har anslutit dem till något av grupprummen. Läraren kan till exempel skapa ett grupprum för hjälplärarna varifrån de sedan kan besöka studenternas grupprum enligt en överenskommet tidsschema. Under tiden kan läraren koncentrera sig på att till exempel administrera rummen eller lösa eventuella problem.
I Breakout Rooms går det att dela skärmen (share screen). Då kan studenterna till exempel dela med sig av materialet eller det gemensamma arbetsområdet så att gruppmedlemmarna ser det. Vid smågruppsverksamhet är det en bra idé att instruera gruppen att välja en sekreterare inom gruppen som sedan ser till att anteckna gruppens tankar på den överenskomna plattformen. Om det är meningen att arbetet gås igenom tillsammans är det också bra att gruppen väljer en person som presenterar en sammanfattning av gruppens tankar.
Vanligtvis sker indelningen i Breakout Rooms och grupper i Zoom under mötets gång, antingen manuellt eller genom automatisk indelning. Personen som skapat mötet kan också skapa grupprummen på förhand i inställningarna för mötet på adressen zoom.helsinki.fi och, om hen så vill, dela in deltagarna färdigt i rummen. Det gäller dock att beakta att gruppindelning på förhand bara fungerar om
- deltagarna redan tidigare har loggat in på Helsingfors universitets Zoom
- deltagarna ansluter sig till mötet inloggade på Zoom med universitetets användaruppgifter
- deltagarna är anslutna till Zoom-mötet redan innan grupprummen öppnas.
Ett lättare alternativ är att endast skapa och namnge grupprummen på förhand utan indelning av deltagarna. Deltagarna indelas därefter i olika rum under mötet, manuellt eller automatiskt, eller så kan du be dem att själva gå till det rum som tilldelats dem. Det senare alternativet är möjligt när du valt Allow participants to choose room i inställningarna för Breakout Rooms. Det här är särskilt användbart när det är meningen att studenterna ska gå från rum till rum i undervisning som genomförs som learning café eller en posterrundvandring.
Du kan läsa mer om hur du använder Breakout Rooms i Helpdesks anvisningar och i Zoom-anvisningarna som handlar om ämnet i fråga.
Handledning av studenter
Utöver egentlig undervisning kan du också använda Zoom för att ge studenterna distanshandledning eller respons. Då kan du träffa enskilda elever eller en grupp. Om flera studenter deltar, till exempel flera smågrupper, är det möjligt att dela in dem i smågruppsrum (Breakout Rooms) där läraren turvist kan gå in för att kontrollera om det finns behov av stöd och hjälpa studenterna att komma vidare.
En gemensam genomgång av olika material kan inkluderas i handledningssituationen. Studenterna kan presentera sina egna arbeten med hjälp av Zooms skärmdelningsfunktion (Share Screen) eller, om arbetena lämnats in till läraren på förhand, kan läraren öppna dem och visa utvalda delar vid sidan av sina kommentarer. Zooms verktyg Annotate hjälper läraren att peka ut eller markera ställen i dokumentet som ska uppmärksammas. Det här kan också studenterna göra. Ibland kan det vara bättre att använda till exempel kommentarsfunktionen i ett textbehandlingsprogram så att anteckningarna sparas.