Docentur och Lärarakademin
Tillhör teman:
Som en meriterad lärare kan du ansöka om docentur eller medlemskap i Lärarakademin.
Som en meriterad lärare kan du ansöka om docentur eller medlemskap i Lärarakademin.
Lärarakademin vid Helsingfors universitet är i vårt land ett unikt nätverk av topplärare vid universitetet. Akademin har som mål att höja undervisningens status och stärka dess ställning inom universitetssamfundet samt göra det möjligt att meritera sig och bli belönad även för pedagogiska förtjänster. Att bli invald i Lärarakademin är universitetets högsta erkännande av lärarens pedagogiska förtjänster och vetenskapliga förhållningssätt till undervisning.
De som blir valda till Lärarakademin får som erkännande för sina undervisningsmeriter ett permanent medlemskap i Lärarakademin. Dessutom får den som väljs till medlem och hans eller hennes egen enhet ett anslag på tre år. Ansökan ordnas vartannat år.
Du hittar ansökningsanvisningar och mer information om belöning i intranätet Flamma.
Lärarakademins externa webbplats
Universitetet kan på ansökan bevilja titeln docent till den som har ingående kunskaper på sitt eget område, som genom publikationer eller på annat sätt har visat sin förmåga till självständigt forskningsarbete och som har god undervisningsförmåga.
Du hittar anvisningar på fakulteternas externa webbplatser.
Bio- och miljövetenskapliga fakultetens anvisningar
Veterinärmedicinska fakultetens anvisningar
Farmaceutiska fakultetens anvisningar
Humanistiska fakultetens anvisningar
Pedagogiska fakultetens anvisningar
Medicinska fakultetens anvisningar
Agrikultur-forstvetenskapliga fakultetens anvisningar
Matematisk-naturvetenskapliga fakultetens anvisningar
Juridiska fakultetens anvisningar
Teologiska fakultetens anvisningar
Statsvetenskapliga fakultetens anvisningar